Nie da się ukryć — praca zdalna, nauka online są teraz bardzo gorącym tematem!  W obecnej sytuacji wielu z nas jest zmuszanych do włączenia trybu: praca z domu. Co więcej, nasze dzieciaki, zakładam — po raz pierwszy w życiu, muszą zmierzyć się z zajęciami online. Taka forma nauki, jak pewnie zdajecie sobie z tego sprawę, nie jest niczym nowym — ale dzięki temu, że wiele rodzin obecnie musi się z tym mierzyć, klarują się jej zalety, jak i wady. O tym właśnie chciałam Wam dziś opowiedzieć!

W naszej szkole Fun&Done oferujemy zajęcia online. Nie jesteście przekonani, czy to dobry pomysł? Tekst, który przygotowałam, na pewno pomoże Wam w podjęciu decyzji. 🙂 

Nauka online – zalety!

Zacznę od tego, że nauka z domu, przed komputerem nie sprawdza się wyłącznie w okresie pandemii. Wiele, wiele szkół oferuje taki tryb pracy. Nic w tym dziwnego — taka forma uczenia się ma wiele zalet! Przedstawię Wam dzisiaj kilka z nich. 

Po pierwsze: jesteśmy w komfortowym dla siebie otoczeniu. Nasz pokój, biuro, czy gdziekolwiek mamy miejsce na to, by się uczyć, jest miejscem dla nas znajomym. Tak samo w przypadku naszych dzieci. Dla wielu pociech klasy mogą być, zwłaszcza na początku, dość stresującym miejscem. Nic dziwnego — każda nowa sytuacja może być nieco niekomfortowa! 🙂 W tym również nie ma niczego złego.

Wracając do nauki — fakt, że wiedzę możemy przyswajać w znajomym dla nas otoczeniu sprawia, że nie skupiamy się na niczym innym. Inni ludzie wokół nas? Nowe wnętrze? Nic nie zajmuje naszej uwagi. Możemy być skupieni na tym, co nauczyciel, prowadzący ma nam do przekazania. I możemy uczyć się w najwygodniejszych dla nas ubraniach — nawet piżamie! 🙂 

Po drugie: nie tracimy czasu ani pieniędzy na dojazdy. To bardzo istotne, prawda? Zastanówmy się, ile dziennie tracimy na to, by poruszać się z domu do pracy, z domu do szkoły, kiedy odwozimy dzieciaki na zajęcia dodatkowe. Mając mnóstwo obowiązków, liczy się każda minuta! Co więcej, dojazdy mogą być też bardzo męczące. Dodajmy do tego fakt, że nasze dzieci nie zawsze chętnie nas słuchają i zebranie się do wyjścia zajmuje więcej czasu, niż byśmy tego chcieli. 🙂 Nauka online oszczędza czas w ciągu dnia! 

Po trzecie: zajęcia online są często o wiele tańsze. Dzięki temu, że szkoła nie wydaje, chociażby na światło, pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy. Tym samym — oferowane kursy są w korzystniejszej cenie. 

Nauka online – wady!

Przejdźmy zatem do wad. Niestety, tak jak w przypadku nauki stacjonarnej, nauka online również ma kilka minusów!

Po pierwsze to, co wymieniłam jako zaletę, przy nieodpowiednim podejściu może stać się minusem! A mianowicie: nasz dom może nas rozleniwiać. Jeśli do tej pory Twoje dziecko lub Ty nie miałeś do czynienia z pracą czy nauką z domu, możesz mieć kłopoty z motywacją. Przez to, że jesteśmy właśnie w znajomym pomieszczeniu, które nijak nie kojarzy nam się z nauką… Możemy nie podejść do tego tak, jakby sytuacja tego wymagała.

Jest na to proste rozwiązanie — za każdym razem, kiedy zabieramy się do nauki z domu, podejdźmy do tego tak, jak do odrabiania lekcji. 🙂 Wygodnie, przy biurku, odkładając na bok telefon i wszystko, co może nas rozpraszać. Przygotujmy sobie szklankę wody, rozłóżmy wszystkie pomoce — i do dzieła!

Kolejna wada może wynikać z tego, że niestety — nie zawsze możemy polegać na naszej sieci! Internet często może płatać nam figle i okaże się, że przez część lekcji mamy problem z połączeniem. Nie zwlekajmy, aby powiedzieć o tym prowadzącemu zajęcia — na pewno znajdzie na to rozwiązanie. Zawsze możemy skontaktować się telefonicznie albo po prostu wyłączyć funkcję wideo — a wszystkie pomoce mogą zostać nam przesłane na pocztę elektroniczną. 

Ostatnim minusem, z jakim być może będziemy musieli się zmierzyć jest to, że domownicy niekoniecznie mogą traktować naszą naukę online poważnie lub po prostu zapomną, że potrzebujemy ciszy i spokoju! Na to rozwiązanie jest tylko jedno — musimy porozmawiać! Zaznaczcie, w jakich godzinach nie jesteście dla nikogo dostępni, ponieważ się uczycie lub w przypadku dzieci zwróćcie uwagę na to, aby nikt w momencie lekcji nie słuchał głośno muzyki czy nie oglądał zbyt głośno telewizji. Nauka zawsze jest wartością i szkoda by Wy, czy Wasze dzieci były rozproszone przez czyjąś nieuwagę!

Podsumujmy!

Mam nadzieję, że zrozumiale przedstawiłam dwie strony nauki online. Jak widzicie, na każdą wadę możemy znaleźć jakieś rozwiązanie. 🙂 Specjalnie w wadach nie wymieniłam jednej z najczęstszych obaw, które wiążą się z nauką online — z niepewnością, czy kursy online na pewno zapewnią odpowiedni poziom dydaktyczny. Kochani — nie musicie się o to martwić. Obecnie proponowane przez szkoły programy są bardzo staranne i nie dość, że scenariusze zajęć są nastawione na to, by przekazać jak największą ilość wiedzy w jak najbardziej przyswajalny sposób, to jeszcze sprawnie weryfikują postępy uczniów. Zajęcia online dla dzieci mają tę zaletę, że w takiej formie prościej jest wprowadzić najróżniejsze, interaktywne rozwiązania. Dzieciaki to uwielbiają!

To co, dacie szansę nauce online? 🙂 Podzielcie się ze mną swoimi refleksjami! Jeśli chcecie zapoznać się z naszą ofertą, serdecznie zapraszam na stronę: http://www.fun-done.pl/oferta/ 

Jeśli chcecie być na bieżąco, zapraszamy na nasz fanpage!

Do zobaczenia na zajęciach! 

Leave a Reply