W dzisiejszym wpisie chciałam poruszyć temat uczenia się w grupie. Nauka indywidualna w pewien sposób zawładnęła — wydaje nam się, że jest najbardziej efektywna. Nic bardziej mylnego! Nauka w grupie ma wiele, wiele zalet, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Tym zaletom właśnie poświęcimy dzisiejszy wpis! 

Zalety nauki w grupie 

Rzecz jasna — pierwsza zaleta nauki w grupie jest silnie związana z tym, jak jesteśmy zaprogramowani. Jak wiadomo — człowiek to zwierzę stadne, po prostu musimy wśród siebie przebywać! 🙂 Nawet największy introwertyk potrzebuje kogoś przy boku. 🙂 Co więcej, dzielenie się doświadczeniami — w tym przypadku wszyscy się uczymy, oceniamy lektora, możemy mieć kłopoty z taką samą częścią materiału. W grupie jest po prostu dużo milej! Zawsze znajdzie się osoba, która będzie podobna do Ciebie. 

Drugi punkt jest mocno związany z motywacją. Widząc postępy naszych kolegów sami czujemy się w obowiązku, by poprawić swoje wyniki! Nie będzie to również trudne — w grupie dużo prościej się zapamiętuje. Dzięki temu, że wszyscy jesteśmy tak samo zaangażowani, możemy też więcej z siebie dać. Możemy się wzajemnie przepytywać. 

Lektor w szkole doskonale wie, jak zaangażować swoich kursantów i sprawić, by grupa się zintegrowała. Szczególnie miłe jest to w przypadku dzieci — najmłodsi z kursów tego rodzaju wychodzą nie tylko z nowymi umiejętnościami, ale również z kompanami do zabawy! 

Nauka w grupie sprzyja również skupieniu. Fakt, że się nie rozpraszamy pozwala dużo szybciej przyswoić wiedzę! Dzięki takiej ilości bodźców, które są obecne podczas nauki wśród innych ludzi, nie odczuwamy potrzeby, aby szukać czegoś innego. 

Nauka w grupie a przyswajanie języków obcych

Nauka w grupie najlepiej sprawdza się właśnie w przypadku języków obcych. My nie wyobrażamy sobie innego trybu zajęć — wiemy, jak wartościowe są takie zajęcia! Dlatego w Fun&Done Wasze dzieci mają możliwość uczyć się w małych, kilkuosobowych grupach. Bo rzecz jasna, wielkość grupy również ma znaczenie! Nasza Akademia oferuje język niemiecki i angielski, ale niewykluczone, że w przyszłości rozszerzymy ofertę. 🙂 

Dzięki temu, że kursanci mogą ze sobą stale przebywać, wymieniać doświadczeniami i pracować ze sobą, nauka języka staje się dużo, dużo przyjemniejsza. My jesteśmy fanami wzajemnego przepytywania, chociażby ze słówek. 🙂 To dodatkowo wpływa na motywację naszych podopiecznych! 

Rzeczą, która jest bardzo pomocna jest fakt, że jeśli jeden z kursantów nie zrozumiał tłumaczonego zagadnienia, ale z jakiegoś powodu nie powiedział nam o tym — zawsze może zwrócić się do kolegi! Dzieciakom (i dorosłym też!) prościej jest podzielić się rozterką z osobą będącą w takiej samej sytuacji niż autorytetowi. Czyli, w tym przypadku, lektorowi! Oczywiście chcielibyśmy, aby nasi podopieczni informowali nas na bieżąco o wszystkim — i do tego mocno zachęcamy — ale wiemy, jak działają ludzie. Z pewnymi mechanizmami nie wygramy! 🙂 

Idealną sytuacją jest moment, kiedy kursanci umawiają się po zajęciach, by wspólnie przećwiczyć przerobiony na zajęciach materiał! Jak już wspomnieliśmy — nie dość, że ze szkoły wychodzimy z wiedzą, to dodatkowo z nowymi przyjaźniami! 

Podsumujmy!

Nauka w grupach jest najbardziej efektownym sposobem, przy nauczyć się języka obcego. Motywacja, skupienie uwagi, możliwość porównywania rezultatów, budowanie więzów z innymi — ta forma pracy ma same zalety! 

Dzieciaki na pewno docenią fakt, że mogą uczęszczać na zajęcia wraz z rówieśnikami — dzięki temu nauka staje się fantastyczną zabawą. A jak wiadomo — to poprzez zabawę uczymy się najlepiej. 

Dajcie znać, czy się z nami zgadzacie! Jeśli macie pytania dotyczące naszej Akademii Językowej — śmiało do nas piszcie, o tutaj. Odpowiemy na każde zapytanie! 

Leave a Reply