Techniki mnemoniczne (mnemotechniki) to sposoby, dzięki którym dużo prościej jest nam zapamiętywać nowe informacje. Można powiedzieć, że mnemotechnika w pewien sposób programuje nasz umysł – aż nauka nie stanie się dla nas banalnie prosta! Więcej o tym pisałam w poprzednim poście: Immersja językowa i technika mnemoniczna. Dziś natomiast zajmiemy się dokładnym omówieniem wszystkich technik mnemonicznych.
Dodam jeszcze, że aby podnieść swoją umiejętność zapamiętywania, musimy rzecz jasna odpowiednio długo ćwiczyć. Na szczęście techniki mnemoniczne nie są zbyt skomplikowane. Raz przyswojone wchodzą nam w krew!
Mnemotechniki dzielimy na dwie kategorie, proste i złożone. Proste (opisane też w poprzednim poście) to akronimy, układy skojarzeniowe, rymy czy gry słów. Złożone natomiast są nieco bardziej skomplikowane, bo wykorzystują naszą wyobraźnię.

Od czego zacząć? Poznaj akronimy!
Akronimy to inaczej skrótowce. Są zdecydowanie najpopularniejszą techniką mnemoniczną. Nauka jej przychodzi z łatwością! Na czym polega? Z pierwszych liter wyrazów, które musimy zapamiętać, układamy nowe słowo. Im bardziej “wymyślne”, tym lepsze, ale dobrze sprawdzi się po prostu takie, które ma sens. 😉
Akronimy świetnie sprawdzają się w przypadku zapamiętywania angielskich słówek!
Zabawne zdania do zapamiętania, czyli system pierwszych liter
Tu zasada jest podobna jak powyżej. Wystarczy, że z pierwszych liter wyrazów, które musisz zapamiętać, ułożysz zdanie. W poprzednim poście zdradziłam takie, dzięki którym w szkole podstawowej nauczyłam się przypadków. Przypomnę, że było to o mamie, która dała cioci Basi niebieskie, małe wiadro. 🙂
Nie czuję, że rymuję, czyli kolejna metoda zapamiętywania!
“Uje się nie kreskuje” – przypominasz sobie może ten rym z podstawówki? W moim przypadku od tego czasu minęło kupę lat, a w dalszym ciągu jestem w stanie przypomnieć sobie całkiem pokaźną liczbę rymowanek. Jeśli masz problem z zapamiętywaniem angielskich słówek, spróbuj ułożyć je tak, aby się rymowały. Może to nie jest najprostsze zadanie, ale sama praca nad nim z pewnością pomoże Ci w zapamiętywaniu!
Układy skojarzeniowe – wykorzystaj kilka technik!
Skojarzenia to bardzo efektywne narzędzie. Tutaj oczywiście można też użyć rymów! Jak najlepiej kojarzyć? Po swojemu. Nie podpowiem tutaj żadnej metody, bo najlepiej, aby była całkowicie Twoja! Może cyfry w dacie, której nie możesz zapamiętać jakoś śmiesznie się układają? A może dana definicja może się z czymś rymować, może coś, czego nie możesz się nauczyć przypomina Ci coś miłego albo śmiesznego. Szukasz skojarzeń wszędzie! Ucząc się angielskich słówek posłuchaj, jak brzmią – i do tego dopasuj odpowiednie skojarzenie.
Ucz się historiami, czyli metoda łańcuchowa
Masz kilka słówek do zapamiętania? A może kilkanaście? Spokojnie, dasz radę, nawet jeśli jest to kilkadziesiąt. Ułóż historyjkę (może być po polsku) i postaraj się wplatać w nią nowe słówka. Dzięki temu dużo szybciej je zapamiętasz – a i świetnie się pobawisz! Dobra wiadomość jest taka, że im bardziej absurdalna historia, tym lepsza. Do dzieła więc!
Mapa myśli – obudź swoją kreatywność!
Tutaj uruchom swoją wyobraźnię – rozpisz zagadnienie, a następnie dopisuj do niego wszystkie skojarzenia. Zapisuj definicje. Słowa. Wszystko! Używaj kolorowych karteczek, długopisów, mazaków. Niech Twoja mapa będzie szalona – dzięki temu dużo prościej będzie Ci się nią posługiwać! Tego narzędzia zdecydowanie warto się nauczyć! Jest też świetna do planowania. Spróbuj!
To już wszystkie techniki mnemoniczne, dzięki którym nauka angielskiego będzie jeszcze prostsza! Sprawdź na sobie i daj znać, co myślisz.
Zbliża się lato i nasza szkoła w Kołbieli powoli przygotowuje się do wakacji – ale mamy na nie pomysł! Sprawdź naszą ofertę warsztatów dla dzieci. Z nami wakacje na pewno nie będa nudne!