Czy wiesz, czym jest immersja językowa i technika mnemoniczna? Jeśli nie, to jesteś w odpowiednim miejscu – zaraz wszystko Ci wyjaśnię. Zacznijmy jednak po kolei!

Co to jest immersja językowa?
Immersja językowa wydawać się może skomplikowanym zagadnieniem, ale zasada jest dość prosta. Immersja językowa to inaczej zanurzenie w języku obcym, czyli inaczej – musimy się tym angielskim otoczyć. Immersję możemy z powodzeniem stosować i u dzieci, i dorosłych.
Co więcej – nauka języka z pomocą immersji językowej jest w zasadzie taka sama jak nauka… Języka ojczystego. Nikt przecież kilkulatkom nie podsuwa pod nos książek z gramatyką. Osłuchują się z pojedynczymi słowami, następnie zdaniami. I tak krok po kroku, uczą się komunikować!
Technika mnemoniczna – na czym polega?
Mnemotechnika to głównie skojarzenie, kontekst oraz wyobraźnia. To jest najprostsze i najlepsze wyjaśnienie. 🙂 Technik mnemonicznych jest jednak o wiele więcej! Z pewnością kojarzysz ze szkoły podstawowej uczenie się, chociażby przypadków poprzez ułożenie zdania, gdzie litery pierwszego słowa odpowiadały pierwszym literom przypadków. W moim przypadku (;-)) była to: Mama dała cioci Basi niebieskie, małe wiaderko.
Czego jeszcze możemy używać? Akronimów! Tych kochałam używać podczas nauki np. słówek z danego działu. Akronimy mogą coś znaczy, może nie znaczyć kompletnie nic – ja jestem zwolenniczką używania takich najbardziej szalonych i absurdalnych. Nie ma mowy, żebyśmy ich wtedy nie zapamiętali!
Kolejna technika mnemoniczna to rymy. Sama nie jestem w tym najlepsza, ale może u Ciebie ta metoda sprawdzi się doskonale? Rymuj wszystko, co możesz. Zasady gramatyczne, może uda Ci się ułożyć fajną rymowankę ze słówkami lub zdaniami do nauczenia? Spróbuj!
Kolejną techniką jest mapa myśli. Tę akurat lubię stosować – wypisz główne zagadnienie, a wokół niego stwórz szalone nici skojarzeń. Z pomocą mapy myśli możesz nauczyć się dosłownie wszystkiego.
Dziś omówiłam zaledwie kilka technik mnemotechnicznych – w następnym wpisie możesz spodziewać się ich więcej.
Połączenie immersji językowej i technik mnemonicznych – rozwiązanie idealne?
Powiedziałabym, że jak najbardziej! Na co dzień otaczajmy się językiem – słuchajmy muzyki, podcastów, radia, oglądajmy filmy i seriale upewniając się, że towarzyszyć nam będą angielskie napisy. Dzięki temu lepiej osłuchujemy się z językiem, nasz mózg zapamiętuje szyk zdań. Jest nam dużo prościej później używać języka! Immersja językowa zdecydowanie jest naszym sprzymierzeńcem.
Kiedy jednak musisz się czegoś nauczyć, korzystaj z technik mnemonicznych. Będą doskonałe przy przyswajaniu gramatycznych zasad czy słownictwa na sprawdzian czy kartkówkę. Chcesz dowiedzieć się więcej? Już wkrótce na blogu pojawi się wpis poświęcony wyłącznie technikom mnemonicznym!
Pamiętaj, że najważniejszą funkcją języka jest komunikacja. Dlatego staraj się powtarzać słowa, zdania, mówić – nie obawiaj się, że popełnisz błąd. Każdy je popełnia. 🙂 Jednak najważniejsze jest, aby nabrać swobody językowej – dzięki temu będziesz w stanie płynnie się porozumiewać!
Jeśli szukasz szkoły językowej w Kołbieli, sprawdź naszą ofertę. Sami zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest korzystanie z różnych metod i technik. Zdecydowanie stawiamy na różnorodność!
Tymczasem – życzymy wszystkiego dobrego i zapraszamy do obserwowania nas na Facebooku. Bądźmy w kontakcie!